Zjistěte, jakým způsobem můžete předcházet odcizení vaší nemovitosti

Že se v Čechách krade, to víme všichni už dávno. Krade se všechno od zubní pasty přes hřebíky až po auta. Věděli jste ale, že se kradou i nemovitosti? A nemyslím tím teď žádné domečky na kolečkách ani maringotky. Zkrátka si představte, že si spokojeně žijete a najednou vám do bytu přijde nějaký cizí člověk a tvrdí, že je jeho. Ano může to být váš opilý soused, ale také to může být člověk, který se nechal napálit od zloděje. Možná si říkáte, že to není možné, stejně jako já, když jsem se o tom poprvé doslechla. Byt nebo dům je obvykle to nejcennější co máme – samozřejmě mimo rodinu a vše další, co si za peníze nekoupíte a cena ani nelze vyčíslit.

 

Jistě se teď ptáte, jak vám někdo může nemovitost ukrást?

Nechci zde psát na něco takového návod, ale možná vás překvapí, jak moc jednoduché to je a jak obvykle zločinci postupují.

Vyhlídnou si nějakou zajímavou nemovitost v atraktivní lokalitě. Cílem je, aby šel objekt dobře a hlavně co nejrychleji zpeněžit. V takovém případě se nabízí chata, pozemek nebo nějaký dům. Dalším krokem je nafocení nemovitosti. Fotky budou nezbytné k vytvoření inzerátu. Pak je nutné si z katastru nemovitostí zjistit informace o majiteli. Jde to snadno a anonymně přes internet, kam se může podívat každý (více o tom zde a zde). Poté už jen stačí, aby si zloděj opatřil falešnou občanku na majitele nemovitosti nebo plnou moc.

Teď už jde všechno velmi jednoduše. Nemovitost je nabídnuta na internetu k prodeji – samozřejmě bez realitní společnosti, aby se předešlo tomu, že do obchodu bude zapojeno více lidí, než je nezbytně nutné.

Nízká cena upoutá pozornost a za pár dní se ozve řada kupců, pro které se zajistí prohlídka bytu / domu. Pak už nic nebrání společné domluvě, kdy zloději neváhají nabídnout různé slevy v případě rychlé domluvy, čímž si pojistí, že zájemci nebudou mít příliš času o všem přemýšlet. Podepíše se smlouva a peníze se uloží do úschovy k notáři. Následně už stačí jen dojít na katastr nemovitostí.

Možná si říkáte, že to přeci na katastru nemůže takto jednoduše projít. Avšak i s tímhle si šikovný jedinec dokáže hravě poradit. Díky vynalézavosti lidí jsou jednotlivé způsoby čím dál tím více propracované. Díky dokonalému falzifikátu plné moci s úředním ověřením dojde k přepsání vlastníka nemovitosti. A co víc – celý podvod je prakticky neodhalitelný i díky tomu, že kupní smlouva byla sepsána notářem.

Na poště si zařídí přesměrování pošty. Stojí to 100 Kč a nepotřebujete na to nic jiného, než občanku. Takže se o podané žádosti ani nedozvíte. Nemovitost je zapsána na nového majitele po uplynutí 20ti denní lhůty a zločinec tím získal peníze z úschovny a zmizel.

Zdá se vám to neuvěřitelné? Možná to tak zní, ale představte si, že v loňském roce bylo tímto způsobem ukradeno několik desítek nemovitostí.

 

Otázkou zůstává, jak se proti něčemu takovému můžeme bránit

Nejjednodušším způsobem, který se přímo nabízí, je dojít na katastr nemovitostí a objednat si službu „Sledování změn“. Od toho momentu vás bude katastr prostřednictvím SMS nebo emailu informovat o všech změnách u nemovitostí, které vlastníte. Tuto službu lze zařídit na počkání za poplatek 200 Kč a ohlídá vám to až 20 vašich nemovitostí – na vždy. Dnes si toto můžete sjednat i přes internetovou aplikaci katastru.

Myslím si, že se vyplatí dát 200 Kč a mít svůj majetek už na vždy pod kontrolou. Je to zanedbatelná částka oproti hodnotě vaší nemovitosti. Dříve katastr také doporučoval kontrolovat svůj stav nemovitostí denně na stránkách katastrálního úřadu. Dále platí, že zloděj si raději vybere nemovitost, která je nezabezpečená a tu, kterou je tak nejjednodušší ukrást. Nejprve jsem o tomto také nevěděla, ale dnes už mám své nemovitosti pod kontrolou a zase můžu o něco klidněji spát.

Jakým způsobem zabezpečujete své nemovitosti?